Bits of insurance - Your daily intake of insurance news
Криптовалути Повеќе...

Турската полиција уапси 24 осомничени вклучени во хакерски напад на крипто фирма

Турската полиција уапси 24 лица, наводно, вклучени во хакерски напад во кој биле украдени 13 милиони турски лири (2,47 милиони […]

Сајбер закани: како да се заштитите?

Денешните „паметни“ телефони се многу помоќни од компјутерите користени од страна на NASA при слетувањето на Месечината. Меморијата од 2KB […]

Подгответе се: Facebook развива криптовалута и ја пушта во…

Facebook со своите 2,5 милијарди корисници на глобално ниво и со повеќе од 40 милијарди годишни приходи стана неприкосновен лидер […]

Вести од Македонија Повеќе...

Владата информираше за промена на името: Ова треба да го направат државните институции, но што е со осигурителните друштва?

Промената на уставното име на Македонија следува по потпишувањето на Договорот од Преспа и неговата ратификација во парламентите во двете […]

Купувате скапи мобилни уреди? Направете осигурителна полиса за да не ве ,,боли глава”

Пукањето на екранот на мобилниот телефон е најголемиот страв на сите сопственици на скапи телефони, а вториот страв се длабоките […]

Меморандум за соработка меѓу ФИТР и Македонска берза одложен

Поради „деновите на жалост“ и во знак на сочуство кон семејствата на загинатите во трагичната сообраќајна несреќа кај Лесковица, од […]

Вести од регионот Повеќе...

УниКредит и Сосиете Женерал формираат банкарски гигант од светски размери!?

Извршниот директор на најголемата италијанска банка УниКредит, Жан-Пјер Мустиер, размислува за меѓународно проширување преку спојувања и превземања на локални банки […]

Кроациа Осигурување се повлекува од намерата за купување на Централ Осигурување и Центар за Тестирање во БиХ!

Најголемата  и најстарата Хрватска  компанија за осигурување Кроација Осигурување, негираше дека ќе купи еднократни акции во Централ Осигурување и Тестирачккиот […]

Комерцијална банка АД Скопје ја купува Тирана Банк

Одобрена е продажбата на  98,83 отсто од акциите во Тирана банка на албанската инвестициона група “Балфин” и македонската Комерцијална банка АД […]

Светски трендови Повеќе...

Каде ли ги ставија овие камери …!?

Погледнете една компилација на глумци кои се трудат да изнудат пари од осигурување. Е арно ама измислија камери. Кај ги […]

Меѓународна ризик менаџмент Конференција во Казахстан

Од  11 – 12 Април во Аламати, Казахстан ќе се одржи 15-та по ред Меѓународна конференција за ризик менаџмент. Од […]

Јапонските осигурители бараат аквизиција во Кина

Јапонските осигурители потрошиле повеќе од  50 милијарди долари на аквизиција во изминатите пет години. Тие се втор по ред купувач […]

Иновации Повеќе...

Дали е возможно банкарство кое работи на гласовни способности?

Говорно активираното банкарство допрва треба да влезе на голема врата, но да го отфрлиме како неважно може да биде прерано.

Виртуелен асистент кој зборува и продава полиси

Eduardo Iglesias, CEO и со-основач на eColón, ќе зборува на Insurtech Connect 2018 за да го претстави новиот виртуелен асистент. […]

Insurtech – спој на осигурување и технологија

Што е “insurtech”? Insuretech означува употреба на технолошки иновации насочени кон создавање на спој помеѓу штедењето и ефикасноста на сегашниот […]

Анализи Повеќе...

Што кажува извештајот за движењата на осигурителниот пазар во Македонија за 2017 година?

Агенцијата за супервизија на осигурување, секоја година на јавноста преку своите анализи им ги доближува бројките на осигурителниот бизнис. Ова […]

EIOPA издаде извештај каде што ги детектира неуспесите и пропустите во осигурувањето

EIOPA- европското надзорно тело за осигурување и професионално пензиско осигурување, објави известај со наслов „Неуспеси и пропусти во осигурувањето: Преглед […]

Инвестициски фондови – остварени резултати

По првиот разговор со Јован Радановиќ од друштвото КБ Публикум Инвест АД Скопје ги начнавме нај базичните поими за Инвестициските […]

Вработување Повеќе...

ПроКредит Банка вработува

Продолжете да се развивате со ПроКредит Банка, ако се идентификувате со целите и етичките вредности на нашата компанија,  и сте љубопитни […]

Охридска банка вработува

Придружете се кон успешниот тим на професионалци, посветен кон издигнување на Охридска банка Сосиете Женерал во референтна банка во односите […]

Халкбанк вработува

Халкбанк АД Скопје е брзорастечка банка составена од тим од млади, амбициозни и мотивирани вработени. Во согласност со нашата стратегија, […]

Интервјуа Повеќе...

Интервју со Марко Дамевски, директор на продажба Винер Лајф

Поразговаравме со г-динот Марко Дамевски, Менаџер за продажба на Винер Лајф за животното осигурување во Македонија, за неговата мотивираност, за […]

Интервју со Вилма Учета Дузлевска, Главен извршен директор на Кроациа Oсигурување Живот

Дузлевска: На животното осигурување му требаат стимулации, не нови даночни оптоварувања.

Зоран Нарашанов од ВИНЕР – Виена иншуренс груп

Најчитаниот портал од областа на осигурувањето, xprimm.com објави интервју со Зоран Нарашанов – главниот извршен директор на Виннер – Виена […]