октомври 2018 - Bits of insurance

Гувернерката на НБРМ: „Во последните 10 години, вкупните депозити растат со стапка од околу 8%, во просек, на годишно ниво“

На свеченоста по повод Светскиот ден на штедењето – 31 Октомври, организирана од Македонската банкарска асоцијација, свое обраќање имаше и гувернерката […] Повеќе »

Тркалезна маса за ефектите од примената за законот за безбедност и здравје при работа

Организацијата на работодавачи на Македонија денеска организира тркалезна маса на тема „Ефекти од примената на мерките за безбедност и здравје […] Повеќе »

Осигурување за почетници

Поради атрактивноста на секторот осигурување, кој дефинитивно има добра перспектива, има појава на зголемување на бројот на вработени во секторот […] Повеќе »

Измени во Законот за нотаријат: Прочитајте што ќе донесат новите законски решенија

Причините за донесувањето на Предлог – законот за изменување и  дополнување на нотаријатот произлегуваат од неговата практична примена. Повеќе »

Стани дописник на bitsofinsurance.com

Во потрага сме по дописник (content writer), доколку сте заинтересирани или познавате некој што би ни се вклопил во тимот […] Повеќе »

И економијата трпи поради промената на стрелките

Стрелките на часовникот викендов се вратија назад. Влијанието врз луѓето ја чувствуваме секоја година по два пати, но како економијата […] Повеќе »

По колку пари ќе легнат на сметките на граѓаните за К-15 до крајот на годинава

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15 во износ од […] Повеќе »

Во Црна Гора само 2 500 граѓани штедат за пензија

Во Црна Гора постојат два приватни пензиски фондa, а само околу 2 500 граѓани штедат пари за приватно пензионирање. Познавачите […] Повеќе »

Лажирал смрт за оштета од осигурување, неговата сопруга и деца се самоибиле мислејки дека е мртов

Колку поголема земја толку повеќе чудни случки. Во Кина, кинеската полиција уапси маж кој ја лажираше својата смрт за да […] Повеќе »

Слончето кое ќе го промовира детското штедење на Халкбанк доби име – ХАЛКИ!

По повод месецот на штедење, Халкбанк ја претстави својата нова маскота за Детското штедење – слонче и воедно преку конкурс […] Повеќе »