Кардиф парите што ги плати за Сала ќе ги добие од осигурувањето! - Bits of insurance

Кардиф парите што ги плати за Сала ќе ги добие од осигурувањето!

Кардиф веќе го регистрирал Сала во ФИФА, па тој ќе мора да им ја исплати целата сума на пари на Французите, но и тие нема да останат празни. Секој играч е осигуран, а во случај на трагични ситуации постои клаузула која гарантира отштета.sala

Судбината на несреќнниот Емилиано Сала се уште е непозната, а полицијата во меѓувреме одлучи да ја суспендира потрагата по него. Аргентинецот мораше да пристигне во Кардиф во понеделникот, кој го купи за 17 милиони евра, но тој никогаш не дојде таму. Иако ова е во овој момент ирелевантно, бидејќи станува збор за човечки живот, на многумина им поминале низ глава 17 милиони, кои Велшаните ветија дека ќе му ги платат на напаѓачот, дали Нант ќе мора да ги врати кај нив. Осигурувањето би требало да им плати на Мудреците целосен износ што го платиле за аргентинскиот напаѓач.

 “Не се откажувајте од него” Продолжете да барате, фудбалерите се луди.

“Ние сме обединети со цел да продолжиме со потрагата по исчезнувањето на Емилиан Сала за него и неговото семејство. #PrayForSala – порака што ја споделуваа многу фудбалери на социјалните мрежи. Гонзало Игуаин сними видео порака, барајќи да не се откаже потрагата по неговиот сонародник и колега. Петицијата беше поддржана од Блез Матуиди, Флоријан Товин, Бенџамин Менди, а Лионел Меси апелираше. “Додека постои надеж , немој да престанете да го  барате Емилијан. Му испраќам поддршка на семејството и на пријателите, да бидете силни “, пишува Меси.

Последна порака: “Татко, се плашам”

Последната гласовна порака испратена од Сала пред несреќата беше објавена во четвртокот, во која тој рече дека се плаши. – Уморен сум. Овде, во Нант, имав толку многу работи, а камоли да завршам сè … Јас сум во авион што изгледа како да се сруши. Во попладневните часови ја имам првата обука со новите соиграчи, ќе видиме како ќе биде “, рече фудбалерот со зевање, и во забелешката сфати дека е навистина уморен. – Како си? Во ред? Ако не одговорам еден час – еден час и половина, не знам дали ќе испрати некој да ме праша … – рече Сала, додавајќи: “Тато, навистина се плашам.

Сала беше во авион од Нант за Кардиф, кој во понеделникот исчезна од радарот над англискиот канал во близина на Каналските Острови. Во авионот, покрај напаѓачот, беше само пилотот. Набргу по полетувањето, авионот исчезна од радарот и веќе не се знае ништо за Сала и пилотот во авионот. По неколку дена на незадоволително пребарување, полицијата и истражителите ја прекинале целата потрага со објаснување дека е малку веројатно дека тие имаат преживеано…

Гане Ангелов