април 2019 - Bits of insurance

Мајкрософт достигна вредност од еден билион долари

Американскиот софтверски гигант со тоа стана една од трите компании чија вредност изнесува еден билион долари. Епл минатото лето стана […] Повеќе »

Топ 3 најголеми осигурители учествуваа со повеќе од 60% од вкупниот пазар во Србија

Српскиот осигурителен пазар ја заврши 2018 година со GWP во вредност од 845 милиони евра, што претставува зголемување од 7,6% […] Повеќе »

6 причини зошто ви треба осигурување на живот

За жал поголемиот дел од луѓето не купуваат животно осигурување – тоа им е продадено на нив. Но, дали осигурувањето […] Повеќе »

Двоцифрено зголемување за осигурителната индустрија во Македонија

Статистиката обезбедена од македонскиот ISA укажува на вкупниот обем на бруто полисирана премија (GWP) од 161,4 милиони евра (9,9 милијарди […] Повеќе »

Пуштена 5Г мрежа во неколку кинески градови

Претседателот на корпорацијата „Чајна Уником“ соопшти дека компанијата во седум градови во Кина во употреба пушта експериментална 5Г мрежа. На […] Повеќе »

Избувна пожар во руска фабрика за балистички ракети

Избувна голем пожар во фабриката за производство на балистички ракети и вселенска опрема „Красмаш“ во рускиот град Краснојарск. Овој петок […] Повеќе »

Иновации во осигурувањето- Винер Осигурување, прво целосно дигитално пријавување на штети

Винер Осигурување на почетокот на месецов го пушти во употреба првото софтверско решение на осигурителниот пазар во државата кое нуди целосно дигитално пријавување на штети. Отсега клиентите на Винер Осигурување имаат можност преку своите компјутери и смартфони да пријават секаков вид на штета, на лесен и едноставен начин и во кое било време, со истовремено единствена можност за увид во статусот на пријавената штета. Онлајн пријавата на штета се врши преку мобилната апликација Winner Osiguruvanje достапна на Playstore и Appstore како и преку веб платформата prijavisteta.winner.mk. Преку само неколку брзи и лесни чекори, без оглед дали штетата настанала во моментот или претходно, клиентите веднаш добиваат известување дека нивното барање се обработува. – Во брзо и динамично општество клиентите бараат едноставен, висококвалитетен и ефективен осигурителен процес, од купувањето на полисата, до решавање на штетите. Дигитализираните корисници не сакаат чекање во ред и повеќешалтерски системи, туку нивните барања да бидат реализирани онлајн. Нашата апликација за пријава на штети им го овозможува токму тоа, следејќи го водичот за пријава да ги прикачат соодветните документи и фотографии, да добијат известувања, да го проверат статусот на штетата или пак да добијат соодветна стручна помош и совет во моментот на настанување на штетата или потребата од осигурување преку четот на Винер. Клиентите се секогаш на врвот на нашите приоритети, па затоа апликацијата е една нова рута за обезбедување на подобра, побрза, поефикасна и посовршена услуга на сите наши клиенти без исклучок – вели М-р Михајлов, член на Управниот одбор на компанијата, носител […] Повеќе »

Македонија2025 објавува оглас за вработување

Македонија2025 објавува оглас за вработување на Економски аналитичар/ Истражувач Организацијата Македонија2025 е посветена на создавање на просперитетна економска клима во […] Повеќе »

Хуманитарна велигденска изложба во Осигурување Триглав

Триглав Осигурување, Србија од вторник, 23 април ќе биде домаќин на велигденска хуманитарна изложба во Центарот за сместување и дневен […] Повеќе »

Осигурување Македонија со пониска дивиденда за 2018 година

Македонската осигурителна компанија “Осигурување Македонија” – Vienna Insurance Group (VIG) во вторникот рече дека ќе дистрибуира бруто дивиденда од 62 […] Повеќе »