мај 2019 - Bits of insurance
office-1209640_960_720

Бизнис-форум за развој на конкурентоста на националната економија

Бизнис форум „Подобрување на соработката и интеракцијата помеѓу клучните актери во процесот на развој на конкурентоста на националната економија” ќе […] Повеќе »
huawei-logo-402x400__zoom

Се повеќе компании ја прекинуваат соработката со Huawei

По прекинот на соработката меѓу Huawei и Google, почнуваат и други компании да ја следат наредбата од Белата куќа дека […] Повеќе »
testovite-na-5g-internet-brzinata-gi-urivaat-ogranichuvanata

Тестовите на 5Г интернет-брзината ги уриваат ограничувањата

Според најавите на операторите, комуникациската 5Г-мрежа ќе овозможи масовно интернет-вмрежување и целосна трансформација на животот и работата на луѓето во „паметното“ […] Повеќе »
insurance-539659_960_720

Дали ни се потребни осигурителните компании?

За успех во бизнисот или општо во животот, секој мора да ја разбере важноста на осигурителните компании. Тие му даваат […] Повеќе »
bar-621033_960_720

Заврши соработката помеѓу „Google“ и „Huawei“

„Алфабет“ главната фирма на „Гугл“ ги прекинува дел од зделките со кинеските произведувачи на паметни телефони „Хуавеи“. Со тоа дополнително […] Повеќе »
5TlSkBObmu-testiranje-na-5g-tehnologija-partnerstvo-na-makedonski-telekom-i-feit-810×540-810×540

На ФЕИТ ќе се тестираат 5G технологиите

Македонски Телеком ќе инсталира 5G опрема и уреди за тестирање со што ќе им овозможи на студентите и професорите први […] Повеќе »
danela-960×628

Бизнисот бара конкретни чекори од институциите за справување со сивата економија

Потребно е да почне постапката за доброволна регистрација во прва фаза за нерегистрираните субјекти, а доколку одбијат да се регистрираат, […] Повеќе »
accessibility-3570138_960_720

5G – процес во кој сајбербезбедноста е приоритет

Возбудата и нетрпеливоста за придобивките од 5G заземаат се поголем размер. При оценување на 5G телекомуникациските продавачи, земјите мора да […] Повеќе »
Triglav

Триглав осигурување со добри резултати во првиот квартал

Во првите три месеци од годинава Групацијата Триглав, која работи и на македонскиот пазар,  фактурираше 317 милиони евра бруто консолидирана […] Повеќе »
dollar-exchange-rate-544949_960_720

Интелигентни решенија за раст на финтек компаниите

Финтек го доживува својот најсладок период. Со тоа што поголемите финансиски институции се принудени да трошат повеќе за да ги […] Повеќе »