мај 2019 - Page 2 of 5 - Bits of insurance

ХАЛКБАНК сака да ги проширува активностите на Балканот

Турската Халкбанк, го најави купувањето на македонската Нова Осигурување, а сега исто така покажува интерес за инвестирање во Молдавија. Халкбанк […] Повеќе »

Откриен гигантскиот осигурителен партнер на Тесла

Коосновачот и извршниот директор на Тесла, Елон Маск, неодамна ги објави плановите за започнување на “релевантна” програма за осигурување на […] Повеќе »

Осигурување за самовработување: Не знаеш дека ти треба, се додека не ти треба

Нели го мразите моментот кога одите да земете нешто од полица и тогаш сфаќате дека не е таму? Тоа е […] Повеќе »

Инсуртек инвестициите достигнуваат нови рекорди во Q1

Инсуртек инвеститорите во светот извршија најголем број на трансакции, најголем број на трансакции со имот/несреќи и највисок обем на финансирање […] Повеќе »

„Фејсбук“ развива сопствена вештачка интелигенција со помош на роботи

„Фејсбук“ не е компанија која некој би ја поврзал со развој на роботиката, но токму тоа е еден од клучните […] Повеќе »

Бизнис-форум за развој на конкурентоста на националната економија

Бизнис форум „Подобрување на соработката и интеракцијата помеѓу клучните актери во процесот на развој на конкурентоста на националната економија” ќе […] Повеќе »

Се повеќе компании ја прекинуваат соработката со Huawei

По прекинот на соработката меѓу Huawei и Google, почнуваат и други компании да ја следат наредбата од Белата куќа дека […] Повеќе »

Тестовите на 5Г интернет-брзината ги уриваат ограничувањата

Според најавите на операторите, комуникациската 5Г-мрежа ќе овозможи масовно интернет-вмрежување и целосна трансформација на животот и работата на луѓето во „паметното“ […] Повеќе »

Дали ни се потребни осигурителните компании?

За успех во бизнисот или општо во животот, секој мора да ја разбере важноста на осигурителните компании. Тие му даваат […] Повеќе »

Заврши соработката помеѓу „Google“ и „Huawei“

„Алфабет“ главната фирма на „Гугл“ ги прекинува дел од зделките со кинеските произведувачи на паметни телефони „Хуавеи“. Со тоа дополнително […] Повеќе »