Светски трендови Archives - Bits of insurance
covek

Кина – Подобро убиј го отколку да се мачи!

Верувале или не, кога возач ќе удри пешак со своето возило, најчесто се враќа да го удри уште неколку пати […] Повеќе »
12334

Лоши вести: глобалната економија во рецесија

Лоши вести за состојбата на глобалната економија се појавуваат веќе со месеци. Јапонската централна банка ја смени прогнозата за стапката […] Повеќе »
sajt

Каде ли ги ставија овие камери …!?

Погледнете една компилација на глумци кои се трудат да изнудат пари од осигурување. Е арно ама измислија камери. Кај ги […] Повеќе »
slika1

Меѓународна ризик менаџмент Конференција во Казахстан

Од  11 – 12 Април во Аламати, Казахстан ќе се одржи 15-та по ред Меѓународна конференција за ризик менаџмент. Од […] Повеќе »
japonija

Јапонските осигурители бараат аквизиција во Кина

Јапонските осигурители потрошиле повеќе од  50 милијарди долари на аквизиција во изминатите пет години. Тие се втор по ред купувач […] Повеќе »
Barni Madof slika

Берни Мадоф: Човекот кој ја направи најголемата американска измама

„Почитуваниот“ финансиски експерт и поранешен претседател на Nasdaq,  Берни Медоф, е лидер на понзи измамата која изнесува 67 милијарди долари. […] Повеќе »
Leman Brothers

,,Леман Брадерс”: Банката која ја предизвика најголемата финансиска криза во светски рамки

Инвестициската банка Lehman Brothers , со околу 640 милијарди долари во средства, на 15 септември 2008-та година објави банкрот. Тоа […] Повеќе »
pozari

Калифорниските пожари предизвикаа повисоки осигурителни премии

Ricardo Lara, новиот Осигурителен Комесар на Калифорнија, донесе лоши вести за имателите на домови во руралните делови на Калифорнија. Тој […] Повеќе »
bregzit

Брегзит договорот отфрлен: што е следно?

Нацрт-предлогот на Брегзит договорот на британскиот премиер Тереза Меј беше офрлен од парламентот. Сега таа е во преговори со ривалите […] Повеќе »
svet

Кои се најголемите осигурители во светот?

Листата на најголемите топ 25 осигурители во светот беше објавена од глобалната рејтинг агенција A.M. Best. Американскиот здравствено-осигурителниот гигант United […] Повеќе »